PRAWO NA CODZIEŃ – zmiany na rok 2018

Witając Nowy Rok witamy również kilka zmian w przepisach, które ważne są dla każdego w życiu codziennym:

1. Zakupy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zakaz handlu w niedzielę będzie wprowadzany w życie stopniowo. Od 1 marca 2018 zakupy będzie można zrobić tylko w dwie niedziele w miesiącu, pierwszą i ostatnią. W roku 2019 tylko jedna, ostatnia niedziela miesiąca będzie dniem handlowym. Natomiast w 2020 roku ma obowiązywać zakaz prawie we wszystkie niedziele – wyjątkiem będą weekendy przed świętami. Zakaz ten nie obowiązuje między innymi na stacjach benzynowych, w piekarniach, cukierniach, kwiaciarniach, aptekach, sklepach internetowych.

2. Meldunek przez internet. Nowe przepisy zakładają utrzymanie obowiązku meldunkowego, pomimo planów jego likwidacji. Ułatwieniem jest jednak fakt, że od 2018 roku osoby, posiadające profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) i mające podpis elektroniczny będą mogły dokonać meldunku przez Internet. Utworzona w tym celu e-usługa pozwoli na zameldowanie się nawet poza godzinami pracy urzędów. Nowością jest też wprowadzenie jednego formularza meldunkowego. Za jego pomocą będzie można jednocześnie zameldować się na pobyt stały i wymeldować z pobytu czasowego. Takie rozwiązanie zdecydowanie uprości procedurę.

3. Zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

Od stycznia 2018 roku wzrosną mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Będzie to kwota w wysokości 4200 zł za więcej niż 14 dni zwłoki w opłatach.

Każdy samochód opuszczający fabrykę po 31 marca 2018 roku będzie wyposażony w system e-call, czyli urządzenie, którego zadaniem jest monitorowanie pozycji samochodu, a w razie wypadku automatyczne poinformowanie służb o zdarzeniu.

Od 4 czerwca 2018 roku opcja redukcji punktów karnych zostanie wycofana. Jeśli kierowca przekroczy poziom 24 punktów karnych, zostanie skierowany na specjalne szkolenie trwające 4 dni robocze. Po jego zakończeniu stan konta się wyzeruje, lecz 24 punktów nie będzie można przekroczyć powtórnie przez kolejne 5 lat. Jeśli to się wydarzy, kierowca straci uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Zmienią się też zasady dotyczące młodych kierowców. Każdy, po zdaniu egzaminy, będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. W jego trakcie, kierowca będzie zobowiązany przejść kolejny doszkalający kurs teoretyczny oraz praktyczny. Dodatkowo przez 8 miesięcy okresu próbnego wymagana będzie jazda z naklejonym na szybie listkiem oraz obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza nim.

4. Wzrost kwoty wolnej od podatku. Od stycznia 2018 roku nastąpi zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 6600 do 8000 zł. Każdy, kto uzyska w ciągu roku dochód do 8 tys. zł, nie zapłaci podatku PIT. Beneficjentem kwoty wolnej od podatu będzie aż 5-6 mln pracujących.

5. Foliówki. Według nowych przepisów, od początku roku za każdą torebkę foliową zapłacimy 20 groszy. Obowiązkowa opłata recyklingowa dotyczyć będzie toreb z tworzywa sztucznego, wydawanych przy sklepowych kasach. Opłaty mają ograniczyć stosowanie jednorazowych toreb foliowych.

6. Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Od 1 stycznia 2018 roku nazwiska, zdjęcia oraz inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są w pełni jawne. Zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Lista przestępców jest dostępna dla każdego i obejmuje wszystkie województwa.

7. Karta dużej rodziny w aplikacji smartphone. Od stycznia 2018 działać będzie mobilna Karta Dużej Rodziny. Do tej pory karta była wydawana wyłącznie w formie plastikowego dokumentu. Aplikacja na telefon komórkowy, dla osób korzystających z karty zostanie wyposażona w funkcję geolokalizacji. Pozwoli to na wyszukiwanie na przykład firm, sklepów czy instytucji udzielających zniżek w okolicy przebywania posiadacza karty. Posiadacze Karty mogą korzystać z dodatkowych uprawnień oraz ze zniżek oraz na przykład na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe, wystawy czy przejazdy komunikacją miejską. Posiadanie karty ułatwia dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.

KPLA