NEWSLETTER 01/02/2022

Czwartek, 3 lutego 2022 roku

 

NEWSLETTER

01/02/2022

 

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością prezentujemy newsletter przygotowany przez specjalistów Kancelarii Adwokackiej KPLA Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacka Spółka Partnerska oraz Biura Rachunkowego.

Niniejszy newsletter w sposób zbiorczy przedstawia najważniejsze zmiany wprowadzone w obowiązującym stanie prawnym, podatkach, rachunkowości oraz kadrach. Zachęcamy do śledzenia wpisów, w celu pozyskania niezbędnych informacji pozwalających w pełni i swobodnie prowadzić działalność gospodarczą. W przypadku pytań związanych z treścią zaprezentowaną w artykule pozostajemy do Państwa dyspozycji. W przypadku pytań związanych z treścią zaprezentowaną w artykule pozostajemy do Państwa dyspozycji.

 1. TARCZA ANTYINFLACYJNA 2.0 CZYLI NIŻSZY VAT NA PALIWO – W związku z wysokim poziomem inflacji oraz rosnącymi cenami paliw, energii elektrycznej, żywności oraz gazu wprowadzona została tzw. Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Zgodnie z założeniami od 1 lutego 2022 roku obniżony został podatek od towarów i usług (VAT) z 23% do 8% na paliwo. Niektóre produkty żywnościowe takie jak mięso, ryby, warzywa, owoce oraz pieczywo będą sprzedawane ze stawka 0% vat.

Tarcza Antyinflacyjna ma doprowadzić do zahamowania dalszego wzrostu inflacji oraz wzrostu cen. Na niektórych stacjach cena paliwa spadła nawet o 70 groszy na litrze.

W ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 zostaną utrzymane niektóre rozwiązania wprowadzone wcześniejszą wersją Tarczy Antyinflacyjnej 1.0. Nowe stawki vat-u obowiązywać będą do końca lipca 2022 roku. Tarcza Antyinflacyjna oraz podwyższenie stóp procentowych mają zapewnić wzmocnienie waluty polskiej oraz ustabilizowanie rosnących cen. Wprowadzone rozwiązania oznaczają zmniejszenie wpływów do budżetu państwa o około 12 miliardów złotych.

2. OD LUTEGO BRAK OBOWIĄZKU ZMIANY TABLIC REJESTRACYJNYCH PO ZAKUPIE POJAZDU – Od 31 stycznia 2022 roku zniesiony został obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych w kupionym samochodzie, który już wcześniej był zarejestrowany na terytorium Polski. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Modyfikacje przepisów oznaczają dla kierowców oszczędności, bowiem nie będzie konieczności ponoszenia opłat za nowe tablice rejestracyjne. We wrześniu 2022 roku zniknie również obowiązek posiadania na przedniej szybie nalepki z numerem rejestracyjnym.

Od 1 stycznia 2021 roku nowy właściciel samochodu ma 30 dni na zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Czas liczony był od zawarcia umowy sprzedaży. Niezrealizowanie obowiązku w wymaganym terminie powoduje nałożenie kary w wysokości 1000 zł! Regulacje obowiązujące do 2021 roku dotyczyły tylko zakupu samochodów, które miały miejsce po wejściu w życie przepisów. Zniesienie wymogu zmiany tablic rejestracyjnych ma na celu zachęcenie kierowców do aktualizacji informacji o właścicielu pojazdu oraz zmniejszenie kolejek w wydziałach komunikacji w dużych miastach.

Nowością pozostaje czasowe wycofanie z ruchu uszkodzonego pojazdu na okres naprawy. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Wycofanie z ruchu będzie możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy. Ponowne dopuszczenie do ruchu będzie wymagało wykonania dodatkowego badania technicznego. Od nowego roku obowiązują wyższe stawki mandatów za poruszanie się pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego. Mandat może wynieść nawet 1500 złotych. Dodatkowo, policjant zatrzyma dowód rejestracyjny!

3. ZAOSTRZENIE ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELĘ – Od 1 lutego 2022 roku wprowadzone zostały nowe przepisy mające na celu uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę. Iluzoryczne wprowadzenie do asortymentu przykładowo usług pocztowych nie będzie uprawniało już do otwarcia sklepu w niedzielę. Katalog wyjątków cyklicznie się zmniejsza.

Utrzymana została możliwość sprzedaży produktów przez właściciela sklepu prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (we własnym imieniu i na własny rachunek) oraz członków najbliższej rodziny (jeśli pomoc jest bezpłatna i nie są zatrudnieni w przedsiębiorstwie).

Zakaz handlu został wprowadzony w 2018 roku, jednak z uwagi na wyjątki ujęte w ustawie większość sklepów funkcjonowała pomimo ograniczeń. Od lutego otwarcie sklepu w niedzielę możliwe będzie tylko w przypadku, gdy przeważająca działalność w danej jednostce wynosi minimum 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Wymagane będzie prowadzenie dodatkowej i szczegółowej ewidencji sprzedaży. Część sklepów zdecydowała się na sprzedaż internetową i dostarczanie produktów w niedzielę przez firmy kurierskie. Niektóre podmioty planują wprowadzenie bezobsługowej sprzedaży za pomocą automatów.

KPLA Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacka Spółka Partnerska

pl. Szczepański 5/108, 31-011 Kraków

www.kpla.com.pl

                                                                                           e-mail: kancelaria@kpla.com.pl