NEWSLETTER 01/10/2021

Czwartek, 7 października 2021 roku

 

NEWSLETTER

01/10/2021

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością prezentujemy newsletter przygotowany przez specjalistów Kancelarii Adwokackiej KPLA Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacka Spółka Partnerska oraz Biura Rachunkowego. Niniejszy newsletter w sposób zbiorczy przedstawia najważniejsze zmiany wprowadzone w obowiązującym stanie prawnym, podatkach, rachunkowości oraz kadrach. Zachęcamy do śledzenia wpisów, w celu pozyskania niezbędnych informacji pozwalających w pełni i swobodnie prowadzić działalność gospodarczą. W przypadku pytań związanych z treścią zaprezentowaną w artykule pozostajemy do Państwa dyspozycji.

1. POWIĄZANIE KASY FISKALNEJ Z TERMINALEM PŁATNICZYM – Nowy Ład Gospodarczy został uchwalony przez Sejm. Oznacza to, że przepisy wejdą w życie prawdopodobnie od 1 stycznia 2022 roku, mimo wielu kontrowersji. Kolejny etap to głosowanie w Senacie i ewentualne zgłoszenie poprawek. W regulacjach Nowego Ładu zawarto przepis, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek powiązania kas fiskalnych z terminalami płatniczymi od 1 lipca 2022 roku. Pozornie nieszkodliwa regulacja może umożliwić powiązanie konkretnej transakcji potwierdzonej paragonem fiskalnym z płatnością kartą płatniczą, a tym samym zweryfikowanie nabywcy towaru lub usługi. Urzędnicy skarbowi będą mogli zidentyfikować osobę na podstawie przesłanych informacji.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów wskazują, iż za wprowadzeniem opisywanego rozwiązania przyczyni się do walki z tzw. szarą strefą, czyli transakcjami, które nie są ewidencjonowane przez przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami, dane mają być zanonimizowane, jednak już samo gromadzenie informacji o paragonach fiskalnych powiązanych z nabywcami usług lub produktów budzi wiele wątpliwości i może prowadzić do naruszeń.

 2. AUTOMAT SKONTAKTUJE SIĘ Z PODATNIKIEM – Od października wprowadzone zostały nowe zasady komunikacji Urzędu Skarbowego z podatnikami. Część pism będzie generowana automatycznie przez systemy Ministerstwa Finansów. W przypadku pisma sporządzonego automatycznie przez system nie będzie konieczności uzyskiwania zgody na doręczenie pism w formie dokumentu elektronicznego. Zmiany mają na celu przyśpieszenie procedur oraz skrócenie czasu oczekiwania na zaświadczenie czynności dokonanej online.

Problemem jest brak określenia zakresu spraw załatwianych automatycznie oraz stabilność systemów. W pierwszej fazie automatycznie wygenerowane pisma będą dotyczyć raczej kwestii technicznych takich jak zawiadomienia lub wezwania. W przyszłości system może być wykorzystywany do automatycznego wydawania prostych decyzji podatkowych na podstawie zebranych wzorów. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości, bowiem decyzja podatkowa powinna zawierać opis stanu faktycznego oraz uzasadnienie prawne.

3. UMÓWIENIE WIZYTY W URZĘDZIE SKARBOWYM W 4 KROKACH – Sytuacja spowodowana wirusem COVID-19 wymusiła na instytucjach publicznych udostępnienie możliwości internetowego zapisy na wizyty w konkretnej dacie, w celu zminimalizowania kolejek oraz zwiększenia bezpieczeństwa. Ministerstwo Finansów udostępniło nowy formularz rejestracji oraz wyszukiwarkę spraw na stronie podatki.gov.pl. Umówienie wizyty skrócono do 4 kroków. Wymagane jest wybranie województwa i urzędu właściwego w sprawi. Następnie, konieczne jest wskazanie sprawy z udostępnionego katalogu. Na koniec wybierana jest data i godzina spotkania oraz wskazywane dane kontaktowe. O umówionej wizycie przypomni SMS z dwudniowym wyprzedzeniem. Za pośrednictwem systemów internetowych umówiono już ponad 4 miliony wizyt w urzędach.

 

 

KPLA Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacka Spółka Partnerska

pl. Szczepański 5/108, 31-011 Kraków

www.kpla.com.pl

                                                                                           e-mail: kancelaria@kpla.com.pl