NEWSLETTER 01/01/2022

Czwartek, 27 stycznia 2022 roku

 

NEWSLETTER

01/01/2022

 

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością prezentujemy newsletter przygotowany przez specjalistów Kancelarii Adwokackiej KPLA Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacka Spółka Partnerska oraz Biura Rachunkowego. Niniejszy newsletter w sposób zbiorczy przedstawia najważniejsze zmiany wprowadzone w obowiązującym stanie prawnym, podatkach, rachunkowości oraz kadrach. Zachęcamy do śledzenia wpisów, w celu pozyskania niezbędnych informacji pozwalających w pełni i swobodnie prowadzić działalność gospodarczą. W przypadku pytań związanych z treścią zaprezentowaną w artykule pozostajemy do Państwa dyspozycji.

 1. NOWY ROK I NOWE MANDATY – Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i zmusić kierowców do przestrzegania limitów prędkości. Przekroczenie prędkości o 71 km/h spowoduje nałożenie mandatu w wysokości aż 2500 zł! Jeśli kierowca w ciągu dwóch lat ponownie zostanie przyłapany na przekroczeniu prędkości większym niż 30 km/h mandat zostanie podwojony! Zwiększono mandaty za poruszanie się pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego. Za takie przewinienie policjant może ukarać mandatem w wysokości 1500 zł oraz zatrzymać dowód rejestracyjny!

Nieustąpienie pieszemu na przejściu może doprowadzić do nałożenia mandatu w wysokości 1500 zł. Nowością jest karanie kierowców za brak zachowania wymaganego odstępu od poprzedzającego samochodu w terenie niezabudowanym, które jest badane za pomocą specjalnego przyrządu. Policja coraz częściej korzysta z dronów wyposażonych w kamerę, które z powietrza rejestrują wykroczenia w ruchu drogowym.

Zwiększeniu uległy kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Takie działanie zagrożone jest mandatem w wysokości 2500 zł. Zaparkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych wiąże się z zapłatą mandatu wynoszącego 1200 zł. Rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy może kosztować nawet 500 zł. Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień w nowym taryfikatorze to mandat w wysokości 1500 zł.

Maksymalny mandat za jedno wykroczenie może sięgnąć nawet 5000 zł. Popełnienie kilku wykroczeń w jednym czasie uprawnia do nałożenia mandatu w wysokości nawet 6000 zł!

2. NOWY ŁAD GOSPODARCZY CZYLI DUŻE ZMIANY W PODATKACH – Od nowego roku obowiązuje Nowy Ład Gospodarczy, czyli pakiet ustaw wprowadzających zmiany w systemie podatkowym. Najwięcej kontrowersji wzbudziło podwyższenie stawki zdrowotnej oraz zmiana sposobu obliczania wynagrodzeń dla pracowników. Wiele wątpliwości związanych jest z ustanowieniem tzw. ulgi dla klasy średniej, z której nie będzie można skorzystać po przekroczeniu ustawowych limitów. Najpopularniejsza forma opodatkowania, czyli podatek liniowy od 1 stycznia 2022 roku stał się zdecydowanie mniej korzystny, z uwagi na wzrost stawki zdrowotnej, zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie ulgi dla klasy średniej.

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych mogą skorzystać z podwyższonej kwoty wolnej od podatku, która wynosi od nowego roku 30 tysięcy złotych. Podniesiony został tzw. II próg podatkowy do kwoty 120 tysięcy złotych.

Popularną formą rozliczenia stał się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na obniżenie stawek ryczałtu. Taka forma opodatkowania jest szczególnie korzystna dla informatyków, architektów oraz lekarzy.

Zmiany wprowadzono również w wykupie samochodów z leasingu operacyjnego na cele prywatne, bowiem od nowego roku skorzystanie ze zwolnienia od zapłaty podatku dochodowego możliwe będzie dopiero po upływie 6 lat od wykupu. Do tej pory wystarczyło odczekanie tylko 6 miesięcy.

3. ZMIANY W CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI GOSPODARCZEJ – Od grudnia 2021 roku na portalu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zostały wprowadzone zmiany w zakresie funkcjonowania. Część usług jest dostępna tylko przez stronę www.biznes.gov.pl. Konto na stronie CEIDG zastąpione zostało tzw. Kontem Przedsiębiorcy, które wymaga ponownej rejestracji.

Dane o działalności gospodarczej zostaną automatycznie przeniesione z CEIDG. Po zalogowaniu na koncie przedsiębiorcy możliwe będzie złożenie wniosku o wpis działalności gospodarczej, zmiana danych firmy, a także zawieszenie, wznowienie oraz zamknięcie działalności gospodarczej.

Dodatkowo, przedsiębiorca załatwi wiele spraw urzędowych oraz skontaktuje się z urzędami i instytucjami. W przyszłości funkcjonalność ma zostać zwiększona, poprzez integrację z innymi systemami przykładowo Administracji Skarbowej oraz ZUS-u.

 

KPLA Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacka Spółka Partnerska

pl. Szczepański 5/108, 31-011 Kraków

www.kpla.com.pl

                                                                                           e-mail: kancelaria@kpla.com.pl